![202405121851581944 202405121851581944](https://www.evrytanikospalmos.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405121851581944-e1715533917114-696x458.jpg)
Ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Ευρυτανίας, τον Δήμο Καρπενησίου και τον Σύλλογο Ε4-Το Πάντα Βρέχει διοργάνωσε για πρώτη φορά πρωτάθλημα ορεινού τρεξίματος στα βουνά της Ευρυτανίας και πιο συγκεκριμένα στο πανέμορφο χωριό της Δομνίστας.
Η ευρυτανική παρουσία ήταν ιδιαιτέρως αισθητή.
Στον αγώνα των σαράντα έξι (46) χιλιομέτρων, η Ευρυτάνισσα Δήμητρα Μπίκα κατέκτησε την πρώτη (1η) θέση στις γυναίκες ενώ ο Ευρυτάνας Δημήτριος Ελευθερίου αναδείχτηκε ένατος (9ος) στους άντρες.
Στον αγώνα Open είκοσι (20) χιλιομέτρων, η Ζωή Σταμούλη κατέκτησε την πρώτη (1η) θέση στις γυναίκες. Στον ίδιο αγώνα, ανάμεσα στους άντρες, ο Παναγιώτης Γενιτσαρόπουλος κατέκτησε την τρίτη (3η) θέση, ο Λαμπράκης Αλέξανδρος την πέμπτη (5η) θέση ενώ ο Μαστραπάς Παναγιώτης την όγδοη (8η).